Kimlik izdihamında sorun Göç İdaresi mi ?

Kimlik izdihamında sorun Göç İdaresi mi ?

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren verilecek olan yeni çipli kimlik kartlarına büyük ilgi gösteren vatandaşlar Alanya Nüfus Müdürlüğü’nde izdihama neden oldu.

Tüm Türkiye'de yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmasına başlanırken, Alanya'da vatandaşlar yeni kimlik kartlarından almak için nüfus müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Başvuruların başlamasıyla birlikte çok sayıda vatandaş Alanya Nüfus Müdürlüğü’ne akın etti. Kimlik kartlarını almak isteyenlerin sabahın erken saatlerinden itibaren müdürlük önünde yoğunluk oluşturduğu görüldü.

YENİ ÇİPLİ KİMLİK HEMEN VERİLMİYOR

Yeni çipli kimlik almak isteyen vatandaşlar ister Alo 199 kimlik randevu hattına arayarak çağrı merkezi çalışanlardan telefonda istedikleri nüfus müdürlüğü için kimlik başvuru randevusu alabildikleri gibi, isterlerse nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni kimliklerini alabilecekler. Alo 199 kimlik randevu hattı üç ve üzeri olan nüfus müdürlüklerindeki kimlik değiştirme masası bulunan yerlerde geçerlidir. Alınan bilgiye göre, "Eski nüfus cüzdanlarını aynı günde verilirken; yeni çipli TC kimlik kartlarını aynı günde verilmiyor. Sürücü belgelerinde olduğu gibi, basımı ve dağıtımı tek merkezden yapıldığı için, önce vatandaşlar başvuruda bulunarak gerekli belge ve parmak izi verme işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Görevliler yaşanan yoğunlukla ilgili, "Vatandaşlarımız nüfus cüzdanlarını değiştirmek için çok acele davranarak yığılmalara sebep oluyor. Değiştirmek için yeteri kadar süre var” dedi.

YIĞILMANIN SEBEBİ GÖÇ İDARESİ

Kimliklerin alımı noktasında yaşanan yığılmanın bir diğer sebebinin ise halen Nüfus Müdürlüğü içerisinde hizmet veren Göç İdaresi. Yetkililer, “Göç İdaresi halen Müdürlüğümüz içerisinde hizmet veriyor. Bu nedenle yerli ve yabancı vatandaşlarımız binaya akın  ediyor. Bu da binanın yetersiz kalmasına sebebiyet veriyor” dediler.

ALANYA GÖÇ İDARESİ TAŞINMIYOR MU?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Nüfus Müdürlüğü ile aynı binada hizmet veren Göç İdaresi Müdürlüğü'nün önümüzdeki günlerde Atatürk Evi'nin yanındaki tarihi bir binaya taşınarak burada hizmetini sürdüreceğini açıklamıştı. Daha modern bir binaya taşınacak olan Göç İdaresi Müdürlüğü sayesinde Alanya'daki yabancıların artık Antalya'ya gitmeden tüm işlemlerini Alanya'da yaptırmaya devam edileceğinin müjdesini veren Berberoğlu, "Alanya Göç İdaresi Grup Başkanlığı'nın yeni binası Alanya’ya hayırlı olsun. Bu kurumun açılmasında emeği geçen Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ediyorum” demişti. Ancak yapılan bu açıklamalara rağmen, herhangi bir işlemin başlamamış olması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

VATANDAŞ SORUYOR

Berberoğlu’nun açıklamalarına rağmen halen taşınma işleminin yapılmamış olması vatandaşlar arasında da soruların artmasına neden oldu. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar, en kısa sürede Göç İdaresi Müdürlüğünün yeni yerine geçmesi için Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu'ndan yardım istedi.

OyOyOyOyOy

Kullanıcı Oyu : 5.00 / 5 Toplam Oy : 1

Kategori: Yaşam,
Yorum: 0
Henüz yorum yapılmamış.
Tüm Hakları Saklıdır © Gazetealanya.com